preloader

Yükleniyor..

Ayasofya Ne Zaman Açık

İstanbul’un turistik ve tarihi yapıları arasında yer alan Ayasofya, dünyanın en eski katedrali olma özelliğini taşımaktadır. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa edilen bazilika planlı bir patrik katedrali olan Ayasofya, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

Ayasofya Müzesi Nerede?

İstanbul’un bütün bölgelerinden İETT otobüsleriyle Eminönü’ne daha sonra da Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Yakınlarda yer alan İETT Adliye Durağı’nda indiğiniz zaman 500 metre kadar yürüyerek Ayasofya Müzesi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Vapur

Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz Üskükar-Eminönü ve Kadıköy-Eminönü arasında bulunan vapurları kullanarak Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Tren

Halkalı-Sirkeci hattı ile Eminönü’nde yer alan Sirkeci Garı’na gelebilirsiniz. Ulaşımınızı sağladıktan sonra yakınlarda yer alan tramvay ile Ayasofya Müzesi’ne geçiş yapabilirsiniz.

Tramvay

Gülhane ve Sultanahmet durakları üzerinden Ayasofya’ya tramvay ile geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Ayasofya Cami ve Müzesi’ne taksi ile ya da kendi aracınızla da pek çok farklı alternatif yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi’nin giriş saatleri yaz ve kış aylarında değişebilmektedir. Yaz sezonunda Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz 09:00 ile 19:00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi kış tarifelerine göre müzeye son giriş saati 16:00’dır. 09:00 – 17:00 saatleri arasında ise yaz tarifesine göre, müzeye son giriş 18:00 olarak belirlenmiştir. Müze Kart ile giriş yapabileceğiniz Ayasofya Müzesi’ne girmek için kart arıyorsanız müze gişelerinden bu kartı temin edebilirsiniz. İstanbul ziyaretlerinizde mutlaka gezip görmeniz gereken en önemli lokasyonlar arasında yer alan Ayasofya Müzesi, tek başınıza, arkadaşlarınızla veya ailenizle gezip görebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.