preloader

Yükleniyor..

Ayasofya’nın Tarihteki Önemi

M.S. 532 ve 537 tarihleri arasında Bizans İmparatoru I. Jüstinyen İstanbul’un Avrupa yarım adasına eski Roma mimarisi planıyla Ayasofya’yı inşa etmiştir. Ortodoks dünyasının merkezi olan şehrin en önemli kilisesi olarak Ayasofya varlığını sürdürmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle Ayasofya, Türk geleneklerinin gerektirdiği şekilde Ayasofya Camii’ye çevrilmiştir.

Tarihi açıdan son derece önemli bir yere sahip olan Ayasofya, aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin de en sık uğradığı adresler arasında yer almaktadır. Sultanahmet bölgesinde yer alan Ayasofya Müzesi, bu bölgenin sembolü haline gelmiştir. Ayrıca Sultanahmet’e gittiğiniz zaman gezip görebileceğiniz pek çok farklı tarihi yapı bulunmaktadır.

Lezzet Durakları Arasında: Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi

Her biri turistlerin ilgisini çeken bu yapılar arasında tarihi dokuyu en iyi şekilde hissedebilir ve özgür bir şekilde Sultanahmet ile Ayasofya’yı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sultanahmet aynı zamanda Türk mutfağının da en iyi şekilde keşfedilebileceği bir yerdir. Sultanahmet köftesi olarak adlandırılan köftenin tadına bakabileceğiniz bu bölgede pek çok farklı yerde Sultanahmet köftesi bulabilirsiniz. Ancak gerçek Sultanahmet köftesi yemek isterseniz Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

1920 Yılından Beri Değişmeyen Lezzet

1920 yılından beri hizmet veren Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi aynı zamanda lezzetli tatlıları ve çorba çeşitleriyle de sizlere özel zengin bir menü sunmaktadır. Misafirlerini tarihi bir dokuda ağırlayan ünlü mekan yıllardır lezzetini değiştirmediği Sultanahmet köftelerini tadabilmenizi sağlamaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin Sultanahmet ziyaretleri esnasında en sık uğradığı mekanlar arasında yer alan Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi, Sultanahmet ziyaretini lezzetli bir mola ile devam ettirmek isteyenlerin de tercih ettiği özel mekanlar arasında yer almaktadır.