preloader

Yükleniyor..

En Ünlü Tarihi Meydan, Sultanahmet Meydanı

İstanbul’da en ünlü meydan olan Sultanahmet Meydanı gezmeden İstanbul’dan ayrılmayın. Sultanahmet birçok tarih sahnesine şahit olduğu için özel bir öneme sahiptir. Buradan Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği bölge olmasından dolayı birçok tarihi eser bulunmaktadır. Buradaki nüfusu daha çok yerli ve yabancı turistler oluşturmaktadır. Meydanda saray, müze, sarnıç, çeşme ve sütun gibi birçok eserler bulunmaktadır.

Sultanahmet’in en güzel yanı her gelir grubuna hitap edebiliyor olmasıdır. Hem konaklama olarak hem de lezzetler açısından çeşitli seçenekler mevcuttur. Geleneksel Türk lezzetlerinin sunulduğu yerler otantik dekorasyonlar tarihi medreselerde ve kafelerde bulunuyor. Buradaki tarihi dokuyu yaşamak sizlere büyük bir keyif verecektir. Özellikle Sultanahmet’e gidip tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi’nde köftenin tadına bakmamak olmaz.

Lezzetler ve konaklamanın yanı sıra hediyelik eşya alınabilecek yerler de mevcuttur. Tarihi dokusuna has özel eşyalara buradan ulaşabilirsiniz. Geleneksel eşya ve mücevher satan yerler de ön planda gelmektedir.

Sultanahmet Meydanı’nın Tarihi Dokusu

Sultanahmet’i tam anlamıyla gezmek için günler gerekebilir. Eminönü’nden modern tramvaya binebilirsiniz. İçerisinde yarışların yapıldığı anıtları inceleyebilirsiniz. Özellikle Saray kalıntılarını incelemeden ayrılmayın. Tarihini araştırarak gezmeniz gezinize anlam katacaktır. Açık havada Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında Topkapı Sarayı’nı da mutlaka ziyaret ederek tarihi dokusunu yansıtan lezzetleri tadabilirsiniz.

Semtin Roma ve Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmasından dolayı farklı yapılarda kültürleri de bulundurmaktadır. Bu yüzden çeşitliliği sayesinde birçok turist tarafından akına uğruyor. Burada yerli yabancı birçok turiste rastlamak mümkün. Zamanın dini, kültürel, idare ve sosyal merkezleri bu civara konumlanmış durumdadır. Bu meydanın etrafında en önemli abidelerden olan Ayasofya, Sultanahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan sarnıcı bulunmaktadır. Buraları gezmek için ve bu çevreyi keşfetmek için günleriniz yetmeyebilir.