preloader

Yükleniyor..

Gülhane'de Gezilecek Yerler

Gülhane Parkı, İstanbul'un en eski parklarından olmakla birlikte, birçok tarihi ve güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Hemen her detayında geçmişin eşsiz yaşanmışlıklarına tanık olabileceğiniz Gülhane Parkı, büyüleyici bir auraya sahiptir. Göz alıcı manzarası eşliğinde keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz ya da yürüyüş yapabileceğiniz nadide güzelliklerden biridir. Gülhane'de gezilecek yerler neresidir diye düşünüldüğünde,bünyesinde barındırdığı birçok seçenek sorunuza karşılık bulacaktır.

Gülhane'de Yer Alan Müzeler ve Tarihi Yapıtlar

İstanbul'un tarihini en güzel şekilde yansıtan Gülhane, içerisinde barındırdığı birçok müze ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Sarayburnu Parkı olarak da bilinen bu alan, ziyaretçilerin rengarenk laleler arasında yürüyüş yapabileceği en güzel yerlerden biridir. Parkın içerisinde yer alan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi 'nde ; matematik, coğrafya, tıp, kimya, mimari ve astronomi bölümleri yer almaktadır. İslam bilim adamlarının nadide eserlerini bünyesinde barındıran bu müze, maket ve model koleksiyonu açısından Almanya Frankfurt 'tan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Gülhane'ye geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden biri de şüphesiz Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi'dir. 2011 yılında kütüphaneye dönüştürülen bu müze, görülmeye değer cinsten. Gülhane'de gezilecek yerler arasına Arkeoloji Müzesi'ni de eklemenizi öneririz. Tarihe ışık tutan bir çok eseri ile görenleri büyüleyen bir auraya sahiptir. Bunun yanı sıra Gülhane'de keyfi doruklarda yaşamak isteyenler için deniz manzaralı çay bahçesinde zaman geçirmenizi öneririz. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak, parkın eşsiz manzarası ve rengarenk çiçeklerinin arasında huzur bulabilirsiniz.

Gülhane'de gezilecek yerler dendiğinde kısa bir yemek molası vermek isterseniz rotanızı Tarihi Halkın Köftecisi'ne çevirebilirsiniz. Köftelerinde tercih ettiği kaliteli eti ve güleryüzlü sunumu ile kaliteli hizmetin en iyisini bu mekanda  bulabilirsiniz. 1950 yılından itibaren faaliyet gösteren Tarihi Halkın Köftecisi, nefis lezzetlerini yüksek hijyen standartlarında gerçekleştiriyor. Gülhane'ye gelip de buraya uğramamanız büyük bir haksızlık olacaktır. Divanyolu Caddesi 26 Numarada hizmet veren köfteci, yıllardır edindiği tecrübe kapsamında eşsiz lezzetlere imza atmaktadır.