preloader

Yükleniyor..

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Mega kent İstanbul gezilmesi görülmesi gereken yerlerin sayısının fazlalığı ile de ünlüdür. “Ömür biter, İstanbul’da gezilecek yer bitmez” sözünün doğruluğu konusunda hemen herkes hemfikir! Elbette gezilebilecek yerlerin tamamını sizlere aktaramayız ancak bazı önerilerde de bulunmak isteriz. İşte İstanbul'da gezilecek yerler listesi…

Galata Kulesi

Hakkında yüzlerce efsane duyabileceğiniz ve İstanbul’un en romantik yerlerinden biri olan Galata Kulesi kentin en görülesi yeridir. Yüksekliği 69 metre olan bu kulenin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Çok sayıda medeniyet gören kule Osmanlı döneminde hapishane, sığınak, rasathane gibi pek çok farklı amaca hizmet etmiş.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1869 yılında kurulan bu müze dünyanın en büyük müzelerinden biri oma özelliği de taşıyor. 2. Dünya savaşı döneminde savunma amacıyla boşaltılan müze sonrasında yeniden düzenlenerek ziyarete açılmış. Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Sultanahmet Cami

1609 – 1616 yılları arasında inşa edilen Sultanahmet Cami’yi duymayan yoktur. Klasik dönemin en son camisi olan bu yapı Osmanlı mimarisinde kullanılan sadeliğin aksine son derece gösterişli bir mimariye sahip olmasıyla da biliniyor. Görenleri kendine hayran bırakan bu cami de İstanbul'da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı 3 farklı padişahın hükümdarlık döneminde inşasının devam etmesi sonunda, ancak 17. Asrın sonunda tamamlandı. Günümüzde müze olarak kullanılan bu yapı da İstanbul'da gezilecek yerler listesinde bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı barok stilinde inşa edilmiş olmasıyla biliyor. Batıdan borç alınarak inşa edilmiş olması yıllar boyunca eleştirildi. Şimdiye dek 6 padişaha ev sahipliği yapan bu saray aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği yapıdır. Bu açıdan da her yıl ziyaretçi akınına uğrar!