preloader

Yükleniyor..

İstanbul Tarihi Sultanahmet ve Lezzetleri

İstanbul’un eşsiz eserlerinden biri olan Sultanahmet, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Osmanlı’nın simgelerinden biri olan 6 minareli Sultanahmet Camisi, özellikle tarihi dokuları en iyi şekilde yansıtması nedeniyle hem çok beğeniliyor hem de ramazan aylarında o manevi havanın birebir yaşanması için ziyaretçi akınına uğruyor. Dünya’nın her yerinden gelen turistler bu manevi havayı solumak istiyor ve ziyaret ediyorlar.

Yabancı turistler tarafından Blue Mosque olarak bilinen Sultanahmet’e kolay bir şekilde ulaşmak da mümkün. Üsküdar ve Kadıköy’den Eminönü vapurlarına binerek Eminönü’nde inilir ve sonrasında tramvay ile Sultanahmet Durağı’nda inilerek ulaşım sağlanabilir.

Geçmişin izlerini ve görselliğini en iyi şekilde yansıtan Sultanahmet Camisi’nin en önemli özelliklerinden biri 6 minareli olmasıdır. Aynı zamanda yüzyıllar boyunca kentin her anına şahitlik ederken Roma, Bizans Ve Osmanlı imparatorluklarının en eşsiz eserlerini emanet ettikleri yerlerden biri halindedir.

Sultanahmet Meydanı, At Meydanı ve Hipodrom olarak da bilinmektedir. Bu meydanda eşsiz tarihi yapılar yer alır. Dünya’nın en ünlü ve değerli tarihi eserleri burada yer alırken zamanında Sultanahmet Meydanı, saray şenliklerine, düğünlere veya yeniçeri isyanlarına şahitlik etmiştir. Çoğu tarihi sahnenin gerçekleştiği bu yeri ziyaret etmemek olmaz. Eğer İstanbul’a yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelir. 2500 yıllık tarihi ile sizleri tarihin eşsiz izleri ile buluşturuyor.

Tarihi Sultanahmet Lezzetleri

Sultanahmet lezzetleri denilince akla ilk sırada köfte geliyor. Tarihi bir de tat alarak deneyimlemek ünlü Sultanahmet köftesi ile mümkün. Tarihin eşsiz lezzetini taşıyan bu köfte yıllardır aynı lezzette ve kalitededir. Sultanahmet Halkın Köftecisi de sizleri bu lezzetten mahrum bırakmıyor. Özel lezzetini hiç bozmadan yıllardır yerli yabancı herkese itinayla sunuyor. Mutlaka denemeli ve bu lezzetin görmelisiniz.