preloader

Yükleniyor..

Sultan Ahmet Dikili Taş Nerede?

İstanbul, sadece tarihi yapılarıyla değil, meydanlarıyla da ünlü bir kent! Şehrin en önemli meydanlarından biri de Sultan Ahmet Meydanı’dır. Sultan Ahmet Cami, Ayasofya gibi İstanbul’un en önemli yapılarıyla çevrelenmiş olan bu meydan aynı zamanda Sultan Ahmet Dikili Taş nerede sorusunun da yanıtı oluyor. Dikilitaş Sultan Ahmet Meydanı’ndan rahatlıkla ulaşabileceğiniz Ayasofya Müzesi’nin yanında yer alıyor. Sultan Ahmet Meydanı’nın güney tarafında yer alan Dikili Taş, Yılanlı sütunun hemen yan kısmında bulunuyor.

Dikili Taş Uzunluğu Ne?

Asvan granitinden yapılan Dikili Taş aslında 30 metre uzunluğa sahipti. Ancak yerinin değiştirilmesi esnasında alt kısmı tahrip oldu. Bu nedenle günümüzde Dikili Taş 18,45 m uzunluğa sahiptir. Ağırlığının ise yaklaşık olarak 200 ton olduğu belirtiliyor. Murabba şeklinde yontma taştan yapılan Dikili Taş’ın aslında ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yok. Ancak 390 yılında Bizans İmparatoru Theodosius tarafından verilen emirle ilk olarak Hipodrom’a dikildiği yönünde bir düşünce hakim.

Kaidede yer alan kabartmalara bakıldığında, 1. Theodosius’un oğulları, karısı, Honorios ve 2. Valantinianos olduğu görülüyor. Ayrıca bu kabartmalara bakıldığında Hipodrom sahneleri ve aynı zamanda taşın dikilişine dair bazı sahneler de taşa ilave edilmiş. İmparator Theodosius tahta geçtikten sonra bu taşın hazırlanması emrini vermiş. Daha önce pek çok zafer kazanmış olması ve o dönem Mısır’da kralların bir zafer kazandıktan sonra taş dikiyor olmasından esinlenildiği belirtiliyor.

Tarihi kayıtlarda Kadırga Limanı’ndan Hipodrom’a kadar olan kısımda özel bir yolun hazırlanmış olduğu belirtiliyor. Taşın günümüzde mevcut olduğu yere taşınmasının 3 gün sürdüğü de kayıtlarda mevcut. Taşın bir kaidenin üzerine dikilmesinin 1 aydan daha uzun süre zaman aldığı da yazıyor.