preloader

Yükleniyor..

Sultan Ahmet Tarihi Yerler

İstanbul'a geldiğinizde zamanınızı en verimli şekilde geçirmek için Sultan Ahmet  bölgesine gidebilirsiniz. Çünkü Sultan Ahmet tarihi yerler bakımından sizlere çok sayıda farklı seçenek sunuyor.  Böylece gezilmesi gereken en önemli yerleri görme şansını elde edebilirsiniz. Peki, özellikle hangi tarihi yerler ziyaret edilmeli? Sizlere birkaç öneride bulunabiliriz.

Ayasofya Müzesi

Öncelikle Sultan Ahmet tarihi yerler dendiğinde akla ilk olarak bu müzenin geldiğini belirtebiliriz. Tüm dünya genelinde en önemli tarihi yapılardan biri olan Ayasofya’nın  ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Daha önce defalarca yakılan ve sonrasında yeniden inşa edilen Ayasofya yüzyıllar boyunca kilise olarak kullanıldı. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin daha sonra burası camiye dönüştürüldü. Ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün kararıyla müzeye dönüştürüldü. Günümüzde isteyen herkes bu ihtişamlı yapının içini gezebiliyor.

Sultan Ahmet Camii

İstanbul'un 6 minareli tek camisi olan Sultan Ahmet Camii yerli ve yabancı turistlerin her yol görmek için akın ettiği yerlerden biridir. Yüzyıllar önce yaptırılan bu cami içerisinde kullanılan çiniler bakımından da büyük bir ilgi görüyor. Hatta bu çiniler nedeniyle camii çok uzun bir süre mavi cami ismi ile halk tarafından anılıyor. İstanbul'a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler arasında bu cami de mevcut.

Topkapı Sarayı

1459 ila 1465 yılları arasında inşa edilen ve Fatih Sultan Mehmet'in ikametgahı da olan Topkapı Sarayı 18 yüzyılda hanedanın Dolmabahçe Sarayı'na taşınmasının ardından bir müzeye dönüştürüldü. Topkapı Sarayı'nın en önemli yönü her bir bölümünün kendine has bazı özelliklerinin olmasıdır. İçerisine girdiğiniz anda sizi çok etkileyen bu saray mimarisi ile de kendine hayran bırakıyor. 4 adet avlu ve bir adet de haremden oluşan bu sarayı mutlaka siz de görmelisiniz.