preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet Camii Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Sultanahmet Türkiye’nin en özel camilerindendir. Tarihi, görkemi ve ince detayları ile herkesi hayran bıraka bu cami kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Yalnız Sultanahmet Camisi’ne gidilmeden önce bu cami hakkında araştırmalar yaparsanız gezerken daha anlamlı olur.

Sultanahmet Camisi hakkında bilgiler

Sultanahmet Camii’nin yapımına 1609 yılında başlanmıştır. Bu dönemde Osmanlı’nın başında Padişah I. Ahmed vardır ve cami bu padişah tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 7 yıl süren çalışma sonucunda 1616 yılında yapımı biter. Caminin mimarlığını Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Sedefkar Ağa yapmıştır.

Bu görkemli cami külliyesiyle birlikte düşünüldüğünde Türkiye’nin en büyük kompleks yapılarından biridir. Bugün hem ibadet için hem de gezip görme amacıyla camiye on binlerce insan gelmektedir. İlk defa gelenler caminin görkemine kapılırken sürekli gelenler de kendilerini bu maneviyattan uzak bırakmak istemezler.

Sultanahmet camii hakkında bilinmeyen bazı özellikler

Sultanahmet Camii’nin temeli atılırken dönemin padişahı kaftanına toprak doldurarak temele taşımıştır. Aynı zamanda bu temel atma töreninde devletin önemli din ve devlet adamları bulunarak dualar ile açılışı yapmışlardır. Bir rivayete göre caminin minarelerinin altından yapılması istenmiştir fakat Sedefkar Mehmet Ağa’nın emri yanlış anlamasıyla minarelerin sayısı 6 tane olur.

Camide tam olarak 260 pencere bulunmaktadır ve içerisinde İznik çinileri bulunmaktadır. İznik çinilerinin bulunması nedeniyle de yabancılar tarafından Mavi Cam (Blue Mosque) olarak bilinmektedir. Caminin girişinde demir bir kordon yer almaktadır. Bu nedenle de padişah camı geldiğinde padişah da olsa Allah’ın evine eğilerek girmesi gerektiği mesajı verilmektedir. Cami ilk yapıldığında adı Yeni Cami’dir ve sonradan ismi değiştirilip Sultanahmet konulmuştur. İstanbul’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Mutlaka gidilip gezilmeli ve tarihi de araştırılmalıdır.