preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet Camii’nin 6 Önemli Özelliği

İstanbul’un en ünlü ve tarihi açıdan en önemli camisi Sultanahmet Camii, gün içerisinde yüzlerce turist akınına uğramaktadır. Yıllardır şahit olduğu tarihi sahnelerden dolayı birçok kültürü kapsıyor Sultanahmet Meydanı. Roma ve Bizans imparatorluklarına ev sahipliği yapmasından dolayı da çok köklü bir geçmişi bulunuyor. Bu bölgede o zamanlara ait eserlere rastlamak mümkün. Bu yüzden yerli yabancı her türlü turiste ev sahipliği yapmaktadır.

1- Blue Mosque

Cami, İznik çinileriyle bezenmesinden dolayı adı Mavi Camii olarak bilinmektedir. Mavi, yeşil, ve renkli çiniler ile yarım kubbeleri ve büyük kubbesi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslenmiştir.

2- Yapımında Sultan Toprak Taşımıştır

Zamanın sultanı I. Ahmet caminin tüm yapım aşamalarıyla ilgilenmiştir. Özellikle kaftanına toprak doldurup temele taşımıştır.

3- Külliyenin İçerisinde Bulunanlar

Külliyenin içerisinde medrese, arasta, hamam, imaret, Darüş-şifa, Cami ve Daru-l Kurra bulunmaktadır.

4- Hünkar Mahfili

Altın yaldızlı çiniler, sedef kakmalı kapısı ve ince duvar işlemeleri bulunmaktadır. Bu özelliği ile de başyapıt niteliğindedir.

5- 6 Minerali Camii

Altı minaresi bulunmaktadır. Mekke Camii’nin de 6 minerali olmasından dolayı sonrasında Mekke camiine yedinci minare eklenmiştir.

6- Caminin Tarihi

Cami 1609-1616 yılları arasında 7 yılda inşa edilmiştir. Sultan I.Ahmet’in emriyle yapılmıştır. Sedefkar Mehmet Ağa tarafından Mimar Sinan’ın izleri ile yapılmıştır. Sedefkar Mehmet Ağa’nın Mimar Sinan’ın öğrencisi olmasından dolayı camide bu izler görülmektedir.

İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan Sultanahmet Camii’ne her gün yüzlerce turist gelmektedir. Buranın tarihi dokusunun çekiciliği birçok kişiyi hayran bırakmaktadır. Özellikle Sultanahmet Camii mimarisi ve içerisinin eşsiz dizaynı görenleri etkilemektedir. Yıllar geçse de etkisini kaybetmeyen güzellikte bir eserdir.