preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet Camii Tarihi Hakkında Bilgiler

İstanbul’a gelen herkesin hayranlıkla ziyaret ettiği ve etkilendiği Sultanahmet, yerli yabancı her turiste ev sahipliği yapıyor. Ayasofya Müzesi’nin tam karşısında yer alan Sultanahmet Camii Osmanlı döneminde yapılmıştır. Bu dönemde İstanbul’a armağan edilmiş en önemli eserlerdendir.

Cami 1609-1616 yılları arasında 7 yılda inşa edilmiştir. Klasik Türk sanat tarihinin en tipik örneklerinden olan eser 6 minareli olarak inşa edilmiştir. Bu caminin yapımı Mimar Sinan’a ait olmasa da onun izlerini de taşımaktadır. İzlerini taşımasının nedeni Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. Söylenilenlere göre de Mimar Sinan’ın daha önce denediği bir planın daha büyüğünün yapılmış halidir.

Sultanahmet Camii’nin Bilinmeyen Özellikleri

Sultanahmet Camii’nde, hem sosyal hem de kültürel içerikli pek çok yapı bulunmaktadır. Bu kompleks içinde Kapalı Çarşı, Hastane, okullar, kervansaray, türbe ve Türk hamamı gibi alanlar bulunmaktadır ve bunlar da tarihi anlamda eserdir. Caminin girişi hipodrom tarafından yapılmaktadır. Burada bir dış avlunun içerisinde iç avlu ve esas mekan, yüksek podyum üzerinde yer almaktadır. İç avluda şadırvan ve uyum içerisinde yükselen kubbeler bulunmaktadır. Burada birbirine uyum halinde dış görünüşü tamamlayacak şekilde boyama, çini ve vitray camlarının süslemeleri bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii yapımında özel mermerler ve sütunlar bulunmaktadır. Caminin Mimari yapısında tek kişinin konuşmasıyla çınlama, orta dolulukta çıkan çınlama ve sesin de bozulması incelenerek akustik yapısı düzenlenmiştir. Camii mimarının musiki bilgisinin olmasından dolayı akustik yapısının geliştirilmesi daha etkili olmuştur.

Sultanahmet tasarımı ve tarihi ile görenlerin hayret ettiği bir yapı konumundadır. Bu yüzden İstanbul’a gelirseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda tarihini ve yapısal özelliklerini de bilirseniz gezinizi daha anlamlı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.