preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultan Ahmet İstanbul’un en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Tarihi yerleri, turistik mekanları, mimari eserleri ve kültürel unsurlarıyla bu kentte zaman geçirmek yerli ve yabancı turistlerin en çok keyif aldığı etkinlik oluyor. Elbette Sultanahmet gezilecek yerler listesi sadece birkaç yeri barındırmıyor. Ancak biz sizlere bu bölgeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlere sair bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Sultan Ahmet Meydanı

Görülmesi gereken yerlerin başında Sultan Ahmet Meydanı geliyor. Dünyanın en görkemli meydanlarından biri olan burada Roma İmparatorluğu tarafından bir hipodrom inşa edilmiş. Sonrasında hipodrom kaldırılmış ve burası yüzyıllar boyunca bir meydan olarak kullanılmış. Nice gösterilere, nice etkinliklere ev sahipliği yaptığını da belirtelim.

Sultan Ahmet Cami

Elbette Sultanahmet gezilecek yerler arasında Sultan Ahmet Cami de bulunuyor. Ayasofya Müzesi’nin tam karşısında bulunan Sultan Ahmet Cami İstanbul’da 6 minaresi olan tek camidir. İçerisinde yer alan çinilerin rengi nedeniyle bu cami Mavi Cami olarak da adlandırılıyor. Külliye, medrese,  mektep, çarşı, kasr, darüşşifa, imaret, türbe gibi bölümleri olan camide sizi çok etkileyecek onlarca farklı detay göreceksiniz. Caminin ihtişamı ise başlı başına oldukça etkileyici!

Ayasofya Müzesi

Daha önce 2 defa inşa edilen ve çıkan halk ayaklanmaları esnasında yakılıp yıkılan ve sonrasında üçüncü defa inşa edilen Ayasofya Müzesi, Mimar Sinan tarafından restore edilmesinin ardından çok daha etkileyici bir görünüm kazandı. İlk kez ne zaman inşa edildiği bilinmiyor ancak 4. Yüzyılda inşaatının tamamlandığı tahmin ediliyor. Ayasofya matematikçi Anthemios ve Miletli Isidoros tarafından mimarisi çizilen bir yapıdır.

Arkeoloji Müzesi

Çok sayıda tarihi eserin bulunduğu arkeoloji müzesi de görülmeye değer yerler listesinde mevcut. Müzede Helenistik dönemden kalma eserler bile bulunuyor. Ayrıca M.Ö. 5. Yüzyıldan kalma bir yaban domuzu heykeli de mevcut.