preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet Gezilecek Yerler Arasında Yer Alan Yerebatan Sarnıcı

Sultanahmet Gezilecek yerler arasında başta gelen Yerebatan Sarnıcı, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ekmek ile de buradaki balıkları besleyebilirsiniz. Buranın yapılma amacı aslında şehrin su ihtiyacını karşılamaktır. 532 yılında yapılan bu sarnıç, 10.000.000 metreküp su depolayabilmekteymiş. Bu sarnıcın içerisinde bulunan yürüyüş yolunu takip ettiğinizde sarnıcın sonuna kadar gidebiliyorsunuz. Sonunda ise Medusa Kafaları görmeniz mümkündür. Bu Medusa kafalar ise mitolojide geçen ve saçlarında yılanlar olan kadın kafalarıdır.

Burada bulunan Medusa kafaları’nın kullanılmasının iki nedeni olduğu rivayet edilmektedir. Bunlardan birincisi, burada bulunan kolonların kısa kalmasıyla destek olması amacıyla kullanılmıştır. Diğer bir neden ise sarnıcın yapıldığı tarihlerde burada bir Hristiyan İmparatorluğunun olması nedeniyle heykellerin yok edilmek istenmesidir.

Yerebatan Sarnıcı’nda bulunan Medusa’nın Mitolojik Hikayesi

Yunan Mitolojisi’ne göre, Zeus’un kızı Athena’nın sarayında yaşayan kızı Medusa imiş. Burada Athena’nın kocası Poseidon Medusa’ya aşık olur ve bir bu aşkına dayanamayıp Medusa ile zorla birlite olur. Bu olayı Athena da çok sinirlenir ve ona lanet ederek görünümünü çirkinleştirir. Saçlarının her telini yılana çevirir ve her baktığı kişinin de taşa dönmesi lanetini verir. Ayrıca üvey kardeşi Perseus’tan Medusa’nın kafasını keserek öldürmesini de ister.

Bu efsanelere göre Yerebatan Sarnıcını bilerek gezmek daha anlamlı olacaktır. Eğer Sultanahmet’teyseniz mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri olan Yerebatan Sarnıcı görenleri etkilemeyi başarıyor. Yapısı ve mimarisi ile dikkat çeken sarnıç gün içerisinde yüzlerce turisti ağırlıyor. İstanbul’un gezilecek en önemli yerlerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı’nın mutlaka görmeli ve görmeden İstanbul’dan ayrılmamalısınız. Zaten eğer Sultanahmet’teyseniz mutlaka burayı da gezi listenize dahil etmelisiniz. Bu gezi listesinin üzerine bir de Sultanahmet Halkın Köftecisi’nde yiyeceğiniz köfte sizlere eşsiz tarihi tatmanızı da sağlayacaktır.