preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet’in Tarihi Yerleri Arasında Olan Ayasofya

Ayasofya, Bizans İmparatorluğu tarafından 53537 yılları arasında kilise olarak yapılmıştır. Ayasofya’nın anlamı eski dilde Kutsal bilgelik anlamına gelmektedir. Sonrasında İstanbul’u Osmanlı’nın fethetmesinden sonra Ayasofya camiye çevrilmiştir.

Bizans zamanında Ayasofya Dünya’nın en geniş kubbeli kilisesi olarak bilinmekteydi. O dönemin ünlü matematik ve geometri bilginleri tarafından yapılan Ayasofya, yaptırılırken Dünya’nın en görkemli tapınağı olması istenmiştir. Yapımında Efes Artemis Tapınağı’nda bulunan kolonlar getirilmiştir. Bu şekilde ustaca yapımının ardından 1000 yıl boyunca Dünya’nın en büyük kilisesi olarak kullanılmış ve sonrasındaki 400 yıl boyunca da cami olarak hizmet vermiştir.

Ayasofya’nın Kilise Halinden Cami Haline Getirilmesi

Ayasofya birçok kez yıkılma tehlikesi getirmiştir. Bu yüzden Mimar Sinan tarafından sağlamlaştırma yapılmıştır. Tarihi kaynaklara göre de yapımında 10.000 işçi ve 100 usta günlerce çalışmıştır. Kilise halinden cami haline çevrilirken de hiçbir dizayn bozulmamıştır. Mozaik, resim veya duvar süslemesi tahrip edilmemiştir. Ve üzerleri ince bir sıva ile de kapatılmıştır.

Diğer camilerde olan “Allah”, “Muhammed” ve 4 halifenin aynı zamanda Hz. Muhammed’in torunlarının isimlerinin bulunduğu madalyonlar asılmıştır. Burada bulunan ilginç yerlerden biri de Ağlayan Sütun’dur. Burası için söylenen rivayete göre baş parmağınızı deliğe sokup 360 derece döndürebilirseniz dileğiniz yerine gelir. Bu sütun için söylenen bir başka rivayet de Jüstinyen’in çok hasta olduğu dönemde buraya gelmesi ve başını sütuna yaslamasından sonra hemen iyileşmesidir. Burası ile alakalı başka rivayetler söylenirken tarihinin bu kadar etkili olması herkesi çekiyor. Ve buraya ellediğinizde nemli olduğunu hissedersiniz bu da altında bulunan su sarnıcından dolayıdır.

İstanbul’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Ayasofya, Sultanahmet’te bulunan gün içerisinde yüzlerce turist alan bir müzedir.