preloader

Yükleniyor..

Sultanahmet’te Aile İle Gezilecek Yerler

İstanbul'dan dendiğinde akla ilk gelen yer Sultanahmet oluyor. Ailenizle birlikte keyifli bir şehir gezisi yapmanızın ardından akşam yemeği yemek için tercih edebileceğiniz mekanların başında da Tarihi Halkın Köftecisi  geliyor.  Bu mekan Sultanahmet’te aile ile gezilecek yerler arasında yer alıyor. Tarihi bir mekanda yemek yeme keyfini yaşatan mekanı görenler bir daha farklı bir adrese yönelmiyor diyebiliriz. Peki, Sultanahmet’te nereleri gezebilirsiniz?

  • Sultanahmet Meydanı

İstanbul'un en ünlü meydanı olması zaten bu meydana gezmeniz için yeterli bir neden oluyor. Roma imparatorluğu döneminde inşa edilen bu meydan ikinci yüzyılda hipodrom olarak kullanılmış. Popülerlik kazanmasının ardından çevresine çeşitli sütunlar gibi pek çok farklı yapı inşa edilmiş.

  • Sultanahmet Camii

Temelleri 1609 yılında atılan bir açılışı 1616 yılında yapılan Sultanahmet Camii mutlaka görülmesi gereken bir mimariye sahip yapılar arasında yer alıyor. Doğu roma imparatorluğu döneminde inşa edilen bu yapı içerisinde 260 adet pencere bulunuyor.

  • Ayasofya Müzesi 

İstanbul'un fethedilmesinin ardından 1935 yılında müzeye çevrilen bu yapının ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor ancak  dördüncü yüzyılda yapımının tamamlandığı tahmin ediliyor. Müzede son derece önemli eserlerin sergilendiğini ve bu eserleri istisnasız herkesin görmesi gerektiğini belirtebiliriz.

  • İstanbul Arkeoloji Müzesi

Aileniz ile birlikte gezebileceğiniz mekanlar arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi yine içerisinde çok sayıda önemli eseri barındıran mekanlardan biridir. Oldukça geniş bir alana sahip olduğu için müzeyi gezmek adına birkaç saatinizi ayırmanız gerekebilir.

Tüm bu mekanları gezdikten sonra yemek keyfi için rotanızı Tarihi Halkın Köftecisi restoranına çevirebilirsiniz. 1950 yılından bu yana hizmet veren restoranda köftenin yanı sıra kuzu şiş ve tavuk şiş çeşitleri de bulunuyor.