preloader

Yükleniyor..

Türk Mutfak Kültürü

Beslenme türleri, içerisinde bulunan kültürel-coğrafi-ekolojik ve ekonomik yapıyla birlikte tarihsel sürece göre de şekil alabilmektedir. Türk mutfağı denildiği zaman genel olarak tahıl, sebze ve etle sulu olarak hazırlanan yemek türleri, hamur işleri, zeytinyağlılar ve kendiliğinden yetişen otlarla hazırlanan yemekler akla gelmektedir.

Türk mutfak kültürü içerisinde pekmez, yoğurt ve bulgur gibi kendine özgü sağlıklı yiyecek türleri de sık sık yer almaktadır. Türk mutfağı çeşit zenginliğine sahiptir ve damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar pek çok farklı yemek ve yiyecek türü ile sağlıklı ve dengeli beslenmeye imkan tanımaktadır.

Tarihi Sultanahmet Köftesi

Türk mutfağının en sevilen lezzetleri arasında Sultanahmet köftesi de yer almaktadır. Eski zamanlardan bu yana köfte yemekleri Türk mutfak kültürü içerisinde sık sık yer almıştır. Sultanahmet’te köfte yapılmasından dolayı daha sonraki dönemlerde bu köfte çeşidi Sultanahmet köftesi adını almıştır.

Günümüzde en lezzetli olabilecek şekilde pek çok farklı mekan tarafından da yapılan Sultanahmet köftesi, büyükten küçüğe herkesin en sevdiği ve keyifli bir şekilde tükettiği köfte çeşitleri arasındadır. 15. ve 16. yüzyıl yemeklerine baktığınız zaman yemek çeşitlerinde sadece köfte adının geçtiğini görebilirsiniz. Önceleri bıçakla kıyılarak yapılan köfteler insan sağlığına olan yararları ve insanlara zindelik vermesi sebebiyle tercih edilmektedir.

Vazgeçilmez Lezzet

Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi’de 1920 yılından günümüze kadar gelen markalar arasında yer almaktadır. Köfteci dükkanı olarak başladığı hikayesine ünlülerin ve turistlerin vazgeçilmez adresi haline gelerek devam eden Tarihi Sultanahmet Halkın Köftecisi, Sultanahmet’e yolu düşen ve bölgeyi keşfetmek isteyen herkesin ilk tercih ettiği Sultanahmet köftecileri arasında yer almaktadır. Yılların deneyimi ile hizmet sunan bu ünlü köfteci Tarihi Sultan Ahmet Halkın Köftecisi’ni sizler de ziyaret ederek gerçek Sultanahmet köftesi’nin tadına bakabilirsiniz.